facebook twitter myspace vimeo youtube

Archive for the ‘Angrusori’ Category

Ako vzniká hudobná fúzia?

Thursday, March 14th, 2024

Príďte si vypočuť rozhovor etnomuzikologičky Jany Belišovej s violončelistom Romanom Harvanom o hudobnom projekte Angrusori, ktorý dokázal spojiť nespojiteľné: tradičnú rómsku hudbu s alternatívnou hudbou.

21. marca 2024 o 9:00
Filozofická fakulta UK, Gondova 2, Bratislava
3. poschodie, miestnost G309

Medzinárodné zoskupenie Angrusori, z ktorého vyčnievajú mená Iva Bittová a Nils Henrik Asheim, vo svojej tvorbe kombinuje tradíciu slovenských rómskych piesní so súčasnou, experimentálnou improvizáciou. Od roku 2022 absolvovalo sériu koncertov na Slovensku, v Nórsku a vo Veľkej Británii. 

V roku 2021 vyšiel album Live at Tou v britskom vydavateľstve Hudson Records, za ktorý získali o rok neskôr Radio_Head Awards v kategórii World Music / Folk. The Guardian ho označil za album mesiaca, oslavné recenzie pribúdali v ďalších hudobných časopisoch ako The Wire, Jazzquad či Muzikalia.

Recenzia na koncert vo Veľkej Británii: tu
***
Roman Harvan je violončelista, dlhoročný hráč orchestra SND, ale aj výtvarník. Je výraznou osobnosťou domácej inštrumentálnej, ale aj umeleckej scény. Spolupracoval na viacerých albumoch: Bezmocná hŕstka, Polajka, balady s Robertom Pospišom, piesne s Vladimírom Šarišským a vydal dve autorské CD. Je spoluzakladateľom súboru VENI – orchestra pre súčasnú hudbu. Okrem toho spolupracoval so súborom Solamente Naturali, s Debris Company, Home made mutant a s Placidom Domingom koncertoval na Olympijskom štadióne v Innsbrucku. 

***
Projekt ANGRUSORI – Rómska hudba, dedičstvo, prelínanie a improvizácia získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je spojiť hudobníkov z rôznych kultúrnych a etnických prostredí a vytvoriť tak nové hudobné diela fúziou toho najlepšieho, čo každý člen tohto nevšedného hudobného súboru ponúka. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.

Angrusori featuring Nils Henrik Asheim and Iva Bittová grace the Grand Junction at St Mary Magdalene’s Church, Paddington

Monday, January 29th, 2024

Ken Hunt witnesses the powerful Slovak-Norwegian orchestra Angrusori in full voice in this most spiritual of settings

L-R: Gjertrud Økland, Patrik Žiga, Signe Irene Time and Marcela Dreveňáková – Photo credit Ken Hunt
L-R: Gjertrud Økland, Patrik Žiga, Signe Irene Time and Marcela Dreveňáková – Photo credit Ken Hunt

Before the audience filed in, the nave of the Grade I listed, neo-Gothic church felt cold and intimidating. Bang on time, the ten members of the mixed Slovak-Norwegian orchestra Angrusori, under Nils Henrik Asheim, took the stage with the Moravian virtuosa of simultaneous violin-vocal extemporisation and dynamics, Iva Bittová. Like their Live at Tou, the concert’s backbone was a garland of Romani songs which the Slovak ethnomusicologist and film-maker Jana Belišová collected from her country’s marginalised Roma minority. They cast off with the slow-fuse, Johnnie Walker-sodden tale, ‘Sar me kere džava’ (‘When I was going home’). Petter Frost Fadnes’s baritone sax grumble (masterful circular breathing) led into dissonant splashes resolving into a lament. The first off-piste departures came with the boisterous ‘Paprika melali’ (‘Dirty paprika’) and, with Bittová as solo vocalist, ‘Loli Ruža’ (‘Red Rose’). Norwegian vocalist Signe Irene Time’s solo vehicle, ‘O Verden, hav da gode Nat’ (‘Oh World, have a good night’) added a religious note to the proceedings.

L-R: Marcela Dreveňáková and Iva Bittová – Photo by Ken-Hunt

Andy Bell’s instrument separation and sound was a master-class in acoustics. The auditorium’s dimensions and a band of this size presented real challenges. When rhythmist Ståle Birkeland slipped in musical saw, you heard it before you saw it. Bittová’s jazz vocalese, bird calls, sounds of nature and vocal improvisations coloured the air. They danced the evening to a close with the celebratory ‘O poštaris avel’ (‘The postman is coming’) from Dušan Hanák’s communist-era film Ružové sny (‘Rosy dreams’). A milestone in Czechoslovak cinema, it portrayed a love story between a Roma woman – an early film role for Bittová – and the Gojo (non-Rom) postman of the song title. That film was political in 1977. Like Civil Rights-era jazz in the States, the very existence of this music is political in 2024. An evening of utter intensity.

With thanks to Iva Bittová for additional translations.

Ken Hunt, jazzwise, 26. 1. 2024

Angrusori na nórsko-britskom turné

Friday, December 29th, 2023

Angrusori začiatkom roka 2024 opäť zažiari na svetových pódiách:
16. januára 2024 o 20.00 v odľahlej nórskej dedinke Ogna v kultúrnom centre Ogna Scene.
Nasledovať bude britské turné: 17. januára o 20.00 v Londýne v Grand Junction,
18. januára o 19.30 v Birminghame v Midlands Arts Centre,
19. januára o 19.00 v Manchestri v Band on the Wall
a napokon 20. januára o 19.30 v Glasgowe na festivale Celtic Connections v Pavilion Theatre vystúpia spoločne s ukrajinskou kapelou DakhaBrakha.

Angrusori opäť na Slovensku! Unikátny projekt sa predstaví na Pohode, v Banskej Bystrici, Košiciach a Bardejove

Thursday, June 29th, 2023
Foto: Jarma Uhlíková

Po vydarenom jarnom turné v Nórsku s medzipristátím na renomovanom Cheltenham Jazz Festivale v Spojenom kráľovstve sa projekt Angrusori ešte raz vracia na Slovensko. Okrem festivalu Pohoda ho môžete v júli vidieť aj Banskej Bystrici, Košiciach a Bardejove.

Angrusori je výnimočný nórsko-slovensko-český hudobný projekt, ktorý vychádza z muzikality slovenských Rómov a v ktorom významnú úlohu zohrávajú medzinárodne uznávaná česká hudobníčka Iva Bittová a nórsky skladateľ Nils Henrik Asheim.

Zdanlivo nesúrodé postupy umelcov a umelkýň v tomto zoskupení, keď ich všetkých spája najmä schopnosť improvizácie, nachádzajú v otvorenej hudobnej diskusii spoločnú harmóniu. Ako vysvetľuje Nils Henrik Asheim, skladateľ, organista a dirigent nórskeho Kitchen Orchestra, v projekte Angrusori sa profesionálne vzdelaní hudobníci musia učiť od Rómov, musia odložiť perfekcionizmus, nepožadovať presné inštrukcie a jednoducho si to užiť.

Ako to vyzerá a najmä znie, keď je základným komunikačným kódom hudba, sa slovenské publikum bude môcť opäť naživo presvedčiť v štyroch slovenských mestách: v Trenčíne, Banskej Bystrici, Košiciach a Bardejove. Svoje letné turné začne Angrusori tam, kde mu to veľmi svedčí: na energizujúcom festivale Pohoda v Trenčíne v programe nabitom prestížnymi menami a v bezprostrednom kontakte s nadšeným publikom. Účastníkov Pohody roztancuje Angrusori 8. júla o 20:15 v NAY tanečnom dome.

Nasledujúci koncert sa bude konať 10. júla o 19:00 v Banskej Bystrici na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska. Turné pokračuje 11. júla o 20:00 v DKC Veritas v Košiciach. Napokon sa uzavrie tam, kde sa príbeh Angrusori v podstate začal – 12. júla v Bardejove. Najprv workshopom a koncertom pre miestnych na sídlisku Poštárka, odkiaľ manželia Dreveňákovci pochádzajú, kde stále žijú a tvoria, a večer o 20:00 bude nasledovať záverečný koncert v kultúrno-komunitnom centre BAŠTA.

Oceňovaný album Live at Tou vyšiel v britskom vydavateľstve Hudson Records v roku 2021 ako nahrávka z koncertu v kultúrnom centre Tou v nórskom Stavangeri, kde žije a pôsobí Nils Henrik Asheim. O rok neskôr zaň Angrusori získalo ocenenie Radio_Head Award v kategórii World Music / Folk. Aj forma live albumu svedčí o tom, že Angrusori rozhodne nie je štúdiovým projektom a dá sa naplno pochopiť a precítiť len naživo. Najbližšie koncerty budú zrejme aj poslednou príležitosťou vychutnať si vzácne zoskupenie na slovenských pódiách.

Projekt Angrusori vznikol z iniciatívy Lukáša Berbericha, ktorý nórskych hudobníkov zoznámil s etnomuzikologičkou Janou Belišovou, pôsobiacou na Katedre muzikológie FiF UK a zároveň v občianskom združení Žudro. Jej terénne nahrávky piesní z vylúčeného rómskeho prostredia Nórov očarili, a tak sa začala dlhodobá spolupráca s konkrétnymi umelcami: Nils Henrik Asheim (harmónium), Iva Bittová (spev, husle), Roman Harvan (violončelo), Marcela Dreveňáková (spev), Jozef Dreveňák (gitara, spev), Patrik Žiga (husle), Petter Frost Fadnes (dychové nástroje), Signe Irene Time (spev), Ståle Birkeland (bicie), Gjertrud Økland (husle) a Johan Egdetveit (akordeón). 

„Projekt Angrusori – Rómska hudba, dedičstvo, prelínanie a improvizácia“ získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je spojiť hudobníkov z rôznych kultúrnych a etnických prostredí a vytvoriť tak nové hudobné diela fúziou toho najlepšieho, čo každý člen tohto nevšedného hudobného súboru ponúka. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.

Viac sa o projekte dozviete na oficiálnej stránke sk.angrusori.com

Letné koncerty Angrusori:

hudba.sk, 29. 6. 2023

Angrusori opäť naživo v Tou

Sunday, July 24th, 2022

 

Angrusori 26. júla 2022 o 19.00 odohrá koncert v nezávislom kultúrnom centre Tou v nórskom Stavangeri, kde v roku 2017 vznikla koncertná nahrávka albumu Live at Tou (vydaná v roku 2021 na britskom labeli Hudson Records). Tou je zároveň domovskou scénou Kitchen Orchestra.